Z Kovače do Hořic

Attachments:
Download this file (Kovač.doc)Propozice
Pěší výlet s dopravou vlakem dne 6.8.2016
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Ráno odjezd v 7,36 z nádraží v Pardubicích vlakem.
Při tůře se budeme většinou pohybovat mimo civilizaci a je tedy nutné vzít si sebou jídlo a dostatek tekutin.
Kostel Svatých Petra a Pavla --- Autor: Viola Baštýřová – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21567714

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2016 oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce (nečlenové) až na akci samotné. Je dobré mít s sebou mapu KČT č. 23 Podkrkonoší.
Propozice
Ráno odjezd v 7,36 z nádraží v Pardubicích vlakem do Hradce Králové. Odtud pokračujeme dále vlakem do stanice Kovač s příjezdem v 9,11. Ze zastávky Kovač půjdeme po zelené značce do Konecchlumí, odtud po červené okolo kostela a mohyly nahoru na Mlázovický chlum a po hřebeni na Maxinec a dále do Libína, z rozcestí nad Libínem půjdeme dále lesem po hřebeni přes Rozsívačovu skálu k rozhledně na Hořickém chlumu a dále k věži samostatnosti nad Hořicemi, poté půjdeme okolo židovského hřbitova v Hořicích na náměstí a parkem na vrch Gothard – prohlédneme si sochy v parku a půjdeme na hořické nádraží celkem asi 20 km. Předpokládaný odjezd z Hořic je v 17,14 s příjezdem do Pardubic v 18,30 nebo autobusem do HK v 18,04. Bude vhodné koupit skupinové víkendové jízdenky IREDO pro 4 osoby za 400 Kč.
Zajímavosti na trase
Konecchlumí – První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Barokní Kostel svatého Petra a Pavla (Konecchlumí) z let 1728 až 1729, nad vesnicí. V interiéru kostela je umístěn cyklus obrazů malíře Vladimíra Komárka Křížová cesta.
Památník Viléma staršího Konecchlumského z Konecchlumí na stráni nad kostelem. Pomník spolu s mohylou navrhl sochař Jedlička z Vojic a nechalo jej postavit v roce 1907 Družstvo
Maxinec 450 m – nejvyšší vrchol v Hořickém hřbetu. Vrch je tvořený staropaleozoickými až svrchnoproterozoickými fylity s vložkou ryolitů. Je to suk tvaru krátkého hřbítku v západní vrcholové části rozsáhlého antiklinálního hřbetu, zvedající se při hraně pravého svahu hlubokého průlomového údolí Javorky. Vrch je zalesněný smrkovými porosty s příměsí borovice, dubu a bříy. Na území vrchu je kamenolom.
Libín je malá vesnice, část obce Šárovcova Lhota v okrese Jičín. Nachází se asi 1,5 km na jihozápad od Šárovcovy Lhoty.
Rozsívačova skála je zajímavý „kaňon“ na samém hřebenu Hořického Chlumu. Zajímavost tomuto místu dodává i trampský srub postavený uprostřed „kaňonu“.
Masarykova věž samostatnosti je kamenná rozhledna stojící ve výši 408 m n. m. nad Hořicemi. Původní projekt počítal s výškou cca 40 m, do roku 1938 však vyrostla věž pouze do výšky 25 m, načež byla stavba zastavena. V průběhu německé okupace byly vlastenecké reliéfy zakryty plachtou a na sklonku války poškodili věž Němci dělostřeleckým granátem. Po válce věž opravili, ale její význam poklesl a v roce 1962 byly prvorepublikové reliéfy opět zastíněny. Celkové obnovy se rozhledna dočkala až po roce 1989. Na konci 90. let k ní umístili sousoší Legie za hranicemi od sochaře Františka Duchače -Vyskočila a věž se stala významným pietním místem, památníkem obětí první a druhé světové války i protikomunistického odboje - uvnitř je umístěno malé muzeum a síň se jmény obětí válek z Hořicka.
Sochařský park na Svatém Gothardu – je galerií moderních plastik umístěných pod širým nebem. Plastiky vznikají v rámci mezinárodních sochařských symposií pořádaných každoročně v Hořicích.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení