Krajem skal, jeskyní a propastí 2

Autokarový zájezd 6. – 8. května 2016
Vedoucí: Milan Jehlička
Odjezd: v 7.00 od nádraží ČD. Mapa: KČT 1:50.000, č. 85 a 86
Placení 27. 4. mezi 15.–16 hod. v Evropském domě na Pernšt. nám. Člen TKSP do 18-ti let 440 Kč, člen nad 18 let 650 Kč, nečlen 800 Kč.
Bambusový lesík --- Autor: Jerzy Strzelecki – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27729444

Placení 27. 4. 2015 mezi 15. – 16 hod. v Evropském domě na Pernštýnském náměstí. Cena členové TKSP do 18-ti let 440 Kč, členové TKSP nad 18 let 650 Kč, nečlenové 800 Kč
Ubytování: V domově mládeže SPŠ v Jedovnici Na Větřáku 463, 679 06 na povlečených postelích
Výlet je zařazen do kalendáře TKSP akcí 2016 a oblasti KČT Pardubický kraj.
Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce (nečlenové) až na akci samotné.


Trasy:
Pátek 6.5. Po trase Litomyšl, Svitavy a Letovice dojedeme do Blanska.

Trasa A: Od nádraží v Blansku po Z zn. nad Arnoštovým a Punkevním údolím krásnou lesní cestou s vyhlídkami do Těchnova. Projdeme obcí a pokračujeme stále po Z zn. vpravo a prudkou lesní cestou sestoupíme do Skalního mlýna (možnost občerstvení) –7 km.
Pokračovat je možné dvěma variantami.
Trasa A1: Vpravo po Z zn. kolem Kateřinské jeskyně a Čertova mostu krásným skalnatým Suchým žlebem do Vilémovic.
Celkem 13 km, trasu je možné začít až ve Skalním mlýně - celkem 6 km
Trasa A2: Po M zn. Punkevním údolím kolem Punkevních jeskyní a Čertovou brankou na rozcestí (roz) Pod Salmovkou. Zde vlevo po Z zn. odbočkou ke zřícenině hradu Blansek a zpět na roz. Pod Salmovkou. Pokračujeme po Č zn. vpravo (zároveň i Z zn.) výstupem k tur. chatě Macocha. Dále po Č a Z zn. na roz. Občiny a odtud pouze po Č zn. vpravo do Vilémovic.
Celkem 16 km, i tuto trasu je možné začít ve Skalním mlýně – celkem 9 km

Sobota 7.5. Autobusem po trase Křtiny, Březina, Ochoz u Brna, Brno Líšeň
Trasa A: Po Ž zn. a NS Hády a údolí Říčky až na roz. Říčky-koupaliště, dále po M zn. na roz. Ochozská jeskyně. Zde odbočka k jeskyni Pekárna. Dále po Z zn. stále podle Říčky k roz. Hádek-bus. Pokračujeme opět po Z zn. Novodvorským údolím přes obec Březina do Křtin. Odtud po Ž zn. do Jedovnice.
Celkem 23 km, trasu je možno ukončit ve Křtinách – 15 km
Trasa B: Z obce Ochoz u Brna po M zn. na roz. Ochozská jeskyně. Zde vlevo po Z zn. údolím Říčky na roz. Hádek-bus. Zde vpravo po Č zn. přes Hostěnice roz. až na roz. Mokerská myslivna (u myslivny kříž z r. 1883). Zde vpravo po úzké neznačené silničce (zároveň cyklostezka 5134) až na M zn. Po ní vpravo na roz. Ochotská jeskyně. Tady vlevo stále po M zn. do obce Ochoz u Brna.
Celkem 12 km
Trasu možno zkrátit z Hostěnice roz. po Ž zn. Kamenným žlíbkem na roz. Ochotská jeskyně a odtud po M zn. do Ochozu u Brna.
Celkem 8 km

 

Neděle 8.5.
Zájemci o trasu A a C odjedou od ubytovny autobusem v 8.00 hod do Rudic, kde vystoupí trasa A. Trasa C pokračuje do Vilémovic. Trasa B začíná u ubytovny.
Trasa A: Z Rudic, kde je možné, prohlédnout si větrný mlýn, pokračujeme po Z zn. Ta nás dovede k vápencovým skalám Kolíbkám ( viz. obr.), které slouží jako lezecké terény. Potom po pěšině sestoupíme na začátek Rudického propadání. Je to skalní kaňon, kde potok mizí v jeskyni pod skálou. Pokračujeme po Z zn. až do Jedovnice a dále po Č zn. (stejně jako trasa B) po bezlesé plošině s krásným výhledem, Krasovským údolím a kolem jeskyně Balcarka do Ostrova u Macochy (větrný mlýn). Odtud stále po Č zn. přes zříceninu hradu Holštejna do obce Holštejn. Pokračujeme opět po Č zn. přes Šošůvku do Sloupu.
Celkem 18 km
Trasa B: Od ubytovny sestoupíme na Havlíčkovo náměstí, kterým prochází Č zn. Po ní vpravo pokračujeme stejně, jako trasa A - po Č zn. po bezlesé plošině s krásným výhledem, Krasovským údolím a kolem jeskyně Balcarka do Ostrova u Macochy (větrný mlýn). Odtud stále po Č zn. přes zříceninu hradu Holštejna do obce Holštejn. Pokračujeme opět po Č zn. přes Šošůvku do Sloupu.
Celkem 14 km
Trasa C: Z autobusu vystoupíme ve Vilémovicích. Odtud po Č zn. přes Macochu až do Pustého žlebu, kterým prochází úzká asfaltová cesta. Po ní vpravo stále po Č zn. skalnatým údolím, kolem romantických skal (Hřebenáč, Otec, Matka, Syn, Evropa, Indie atd.) a kolem Sloupsko-šošůvských jeskyní do Sloupu
Hezké zážitky Vám přeje
Milan Jehlička
mobil 723 160 199
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Zajímavosti na trasách

Pátek 6.5.

Hrad Blansek - Hrad Blansek byl založen v 13. století olomouckým biskupem Brunem z Schaufenberku, od poloviny 15. století je pustý. Stavební dispozice hradu byla dvojdílná, tvořená bezvěžovým jádrem s obvodovou zástavbou a předhradím, jemuž dominovala věžová stavba o rozměrech 11x15 m. Dnes jsou patrny poměrně velké úseky zachovalých a zřícených hradeb, pozůstatky výstavného paláce s velkými okny a obvodové hradby.

Kateřinská jeskyně patří mezi čtyři jeskyně v Moravském krasu, které jsou přístupné veřejnosti. Tuto jeskyni najdeme ve spodní části Suchého žlebu a nedaleko Skalního mlýna. V Kateřinské jeskyni se nachází Hlavní dóm, který je největším zpřístupněným místem v Moravském krasu. Spojovací chodbou z dómu se dostaneme do prostor zvaných Nová jeskyně, jejíž krápníková výzdoba připomíná pohádku. Vidět tu můžeme tak zvaný Bambusový lesík, který tvoří značné množství velmi tenkých, ale vysokých stalagmitů.

Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Největší hloubka propasti je 138,4 m. Na dně propasti se nacházejí Horní a Dolní macošské jezírko. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky.

Punkevní údolí leží mezi Skalním mlýnem a Starohraběcí hutí v Moravském krasu. Údolím protéká říčka Punkva. V Punkevním údolím končí krasová část Moravského krasu. Údolí ohraničují skály, z nichž dominantní je Hanák, Babylónská věž či Prasečí ucho. Některé z nich jsou horolezeckými cvičnými stěnami.

Skalní mlýn leží v Moravském krasu na rozcestí Punkevního údolí, Pustého žlebu a Suchého žlebu. Podle jeho názvu je pojmenována celá lokalita, kde se nacházejí další provozní objekty (informační centrum, prodejna vstupenek, prodejny suvenýrů a občerstvení, správa CHKOa další). Na Skalním mlýně je centrální parkoviště, odtud se dále pokračuje k Punkevní jeskyni buď ekovláčkem, nebo pěšky, ke Kateřinské jeskyni je to odtud 300 metrů. Na Skalní mlýn jezdí z nedalekého Blanska pravidelné autobusové spoje.

Srnčí jeskyně - původně se jednalo o malou tunelovitou jeskyni s otevřeným oknem ve stropu jeskyně, která se nachází v horní části Macošské stráně, východně od propasti Macochy. V roce 1980 bylo objeveno rozsáhlé propasťovité pokračování a systém vertikálně členěných prostor

Suchý žleb - je jedna z větví starobylé Jantarové stezky. Je významným krasovým údolím asi 5 km dlouhým a vede od Skalního mlýna až k jeskyni Balcarka.

Sobota 7.5.

Jeskyně Pekárna je paleovýtoková jeskyně, která je pojmenována dle mohutného tunelovitého vstupního portálu, který připomíná chlebovou pec. Před 12 tisíci lety byla osídlena lovci sobů a byla zde nalezena spousta archeologických artefaktů. Jeskyně je dnes národní přírodní památkou. Svým až 6 m vysokým a 23 m širokým portálem se otevírá do údolí Říčky

Kostel sv. Petra a Pavla Jedovnice. Založení původního kostela (kaple), který byl roku 1671 upraven, zvětšen a následně v roce 1680 opatřen věžemi, není přesně určeno. Jednolodní kostel je 37 metrů dlouhý, 12 metrů široký a 13 metrů vysoký. Do historie kostela se významně zapsaly léta 1962 a 1963. Tehdy došlo k významné vnitřní úpravě kostela. Úpravy oltáře se ujali pražští umělci Mikuláš Medek (moderně pojatý oltářní obraz sv. Kříže), Jan Koblasa (neméně zajímavý rám obrazu sv. Kříže, celkové řešení presbytáře), Josef Istler (leptaná bílá skla oken v kněžišti) a Karel Nepraš (bíle lakované dřevěné zábradlí, umístěné dnes na kůru). Další úpravy v lodi prováděl brněnský umělec Ludvík Kolek. V době svého vzniku se jednalo o jedno z prvních děl moderního sakrálního umění v naší republice a bez nadsázky lze tuto úpravu kostela označit jako moderní učebnice sakrálního umění 20. století.

Křtiny - významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Jde o největší Santiniho stavbu na půdorysu řeckého kříže. Areál je mistrně zasazen do krajiny. Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě.

Smrtní jeskyně je nízká svahová jeskyně nacházející se v horní části Vilémovické stráně nad silnicí nedaleko obce Vilémovice. Sestává ze tří chodeb a celková její délka je asi 130 m.

 

Neděle 8.5.

Hrad Holštejn - zbytky zdí významného hradu, který založil v roce 1278 Hartman, syn významného moravského pána Crhy z Ceblovic. Počátkem 14. století panství koupil Vok ze Sovince, který se jako Vok z Holštejna píše roku 1321. Hrad se nachází na vápencové skále, asi 300 m jihozápadně od stejnojmenné vesnice. Do současné doby se dochovaly zbytky hradních zdí na obvodu hradního skaliska. Tyto zbytky prozrazují původní kompozici hradu ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníka o rozměrech cca 85 x 52 metrů. Na hradní plošině lze rozeznat zbytky hradních stavení nalézajících se po třech stranách. Reprezentační hradní prostory se nalézaly v severním křídle. Čelní strana s plášťovou hradbou byla pravděpodobně nezastavěná.

Jeskyně Balcarka - je to úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobou. Představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu.
Rudické propadání je nejmohutnější propadání v Moravském krasu. Vody Jedovnického potoka postupně padají až do hloubky 90 metrů. V propadání se tak nalézá jeden z nejvyšších vodopádů v České republice. V jeskyni se také nalézá Rudická propast, nejhlubší česká suchá propast, a Obří dóm, jedna z největších jeskynních prostor v Česku.

Sloupsko-šošůvské jeskyně se nacházejí na jižním okraji obce Sloup v Sloupském údolí. Patří do systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v České republice. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Návštěvní trasa prochází horním patrem. Návštěvníci si mohou zvolit jeden ze dvou prohlídkových okruhů. Krátký (890m) prochází sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna. Dlouhý (1760m) vede sloupskou i šošůvskou částí jeskyně a rovněž končí v jeskini Kůlna. Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby.

Větrný mlýn Ostrov holandského typu u čp. 120 najdeme 600 m severozápadně od středu obce. Je to jeden z nejhezčích větrných mlýnů nejen na Drahanské vysočině, ale na celém našem území. Exteriér mlýna je zachovalý v původní podobě, jeho vzhled nenarušují žádné stavební úpravy. Neomítnuté bílé zdivo z lomového vápence je pro naše mlýny naprosto netypické.

Větrný mlýn Rudice - v Rudici nedaleko Brna se mohou pochlubit stylově opraveným větrným mlýnem z 19. století, které slouží dnes jako muzeum s několika expozicemi. Mlýn je památkově chráněným objektem.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení