Přes Havlův Hrádeček

Attachments:
Download this file (Propozice Přes Havlův Hrádeček.doc)Propozice

Pěší výlet do Podkrkonoší veřejnou dopravou v sobotu 27. června 2015
Vedoucí: David Šebesta
Hlavním cílem našeho pěšího výletu veřejnou dopravou bude osada Hrádeček se zříceninou hradu Břecštejna, místo pobytu našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla.
Hrad Břecštejn

Dále projdeme skalním územím Vlčických skal a mineme některé ze skalních útvarů. Občerstvíme se v rekreační osadě Peklo v údolí Pilníkovského potoka s několika rybníky. Navštívíme a projdeme podkrkonošská města Hostinné a Trutnov. Po celý den se budeme pohybovat v malebné krajině Podkrkonoší s pěknými výhledy, zvláště na Krkonoše.
Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2015 TKSP a oblasti KČT Pardubický kraj.
Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce (nečlenové) až na akci samotné.
Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 23 Podkrkonoší (nejnovější je 6. vydání z roku 2011), případně (Mladé Buky) č. 22 Krkonoše (9. vydání z roku 2014)
Odjezd: 7.00 z Pardubic hl. n. (HK odj. 7.26) do Dvora Králové n/L (příj. 7.58), zde přestup na bus směr Vrchlabí (odj. 8.03) do Hostinného (příj. 8.32)
Sraz: 6.40 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné skupinové jízdenky)
Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou skupinovou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by nemělo přesáhnout 160 Kč
Trasa: Vystoupíme společně na autobusovém nádraží v Hostinném (pravidelný příjezd 8.32) a dojdeme do centra města (0,5 km), kde se napojíme na M, po níž nejprve po místní komunikaci, poté lesní cestou a nakonec po silnici vystoupáme na rozcestí Hubertova výšina (+2,5 km). Zde odbočíme ze silnice doleva a po lesních a lučních cestách pokračujeme plochým územím s výhledy do kraje a na Krkonoše stále po M na rozcestí Pod kapličkou (+2,5 km), Pod Liškou (+2 km) a Liška (+1,5 km, celkem 9 km). Poté sejdeme do údolí Vlčického potoka, kde pokračujeme doleva a opět z něj vystoupáme. Stejným způsobem překřížíme ještě jedno údolí a po souběhu s NS a podél skalních útvarů po levé straně dojdeme na silnici na rozcestí se Z Nad Hrádečkem (+ 4 km). Pokračujeme doprava, přečteme si tabuli NS o pobytu Václava Havla a u první chalupy (chalupa Václava Havla) odbočíme ze silnice doleva a dojdeme ke zřícenině hradu Břecštejna (+1 km). Po obhlídce hradních zbytků sejdeme lesem podél skalních útvarů do údolí Pilníkovského potoka, proti jehož proudu pokračujeme doleva po silnici podél rybníků k výletní restauraci Peklo (+2 km, celkem 16 km). Po občerstvovací přestávce pokračujeme stále po M, vystoupáme z údolí a poté za mírného klesání po lesních a později lučních cestách kolem motokrosového závodiště dojdeme k železniční zastávce Trutnov-Volanov (+3,5 km), kde zahneme doleva a už ulicemi Trutnova dojdeme na autobusové nádraží (+2,5 km), od něhož dojdeme závěrečných 200 m k železniční stanici (celkem 22 km), kde výlet zakončíme. V Trutnově bude podle nálady možnost prohlédnout si pamětihodnosti města nebo se občerstvit. Kdo by si chtěl výlet zkrátit, vrátí se od Břecštejna 1 km zpět na rozcestí se Z a po ní a po silnici dojde do Mladých Buků na vlak nebo na bus (+3 km, celkem 18 km).
V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.
Odjezd domů (uvádím pouze čistě vlaková spojení, kromě toho lze využít autobusových spojů přes Dvůr Králové n/L, jež v případě potřeby zjistím):
Mladé Buky odj. 16.08 18.09
Trutnov hl.n. odj. 15.41 16.40 17.41 18.40
Hradec Králové hl.n. odj. 17.08 18.03 19.09 20.03
Pardubice hl.n. příj. 17.38 18.29 19.39 20.29
Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje
David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
22. května 2015

Zajímavosti po trase:
Hostinné (německy Arnau) – město v okrese Trutnov, v Královéhradeckém kraji, v severovýchodních Čechách. Hostinné leží v Krkonošském podhůří na soutoku řeky Labe a potoku Čistá. Město má necelých 5 tisíc obyvatel a rozlohu 806,15 ha. Město Hostinné má dlouhou historii. Na jeho místě byla prastará osada, existující již v době hradištní. Kníže Soběslav I. na blízkém kopci zvaném Bradlo založil knížecí hrad, označovaný jako Hostin Hradec. V roce 1140 zde kníže zemřel. Vlastní město bylo založeno v kolonizační době za panování Přemysla Otakara II.. Poprvé se v písemných pramenech město připomíná v roce 1270 pod názvem Arnau – Orlí hnízdo. Za pozornost stojí zejména vlastní historické jádro města s čtvercovým náměstím lemovaným podloubím. Tomu na západní straně vévodí renesanční radnice s postavami dvou obrů (výška obrů 4,8 m). Uprostřed náměstí se pak nachází barokní morový sloup postavený v roce 1678 jako ochrana města před morovou nákazou. Kousek od náměstí se nachází děkanský kostel Nejsvětější Trojice, který je současně nejstarší architektonickou památkou ve městě. V jeho těsném sousedství stojí renesanční fara z roku 1525 s fasádou zdobenou sgrafity. Za zhlédnutí stojí i františkánský klášter z roku 1684. Stavba prošla v letech 2011-2012 nákladem 50 milionů korun zásadní rekonstrukcí a od 26. dubna 2012 je otevřena veřejnosti. Areál se stal kulturně-společenským centrem regionu. Je zde umístěno muzeum, knihovna, prostory pro zájmovou činnost spolků a neziskových organizací, umělecké školy atd.. Samotný klášterní kostel se svou dvoulodní chrámovou stavbou představuje velice unikátní stavbu. Dnes se v jeho prostorách nachází Galerie antického umění se sbírkou sádrových odlitků antických soch. V roce 2012 dostal klášter ocenění Stavba roku za příkladnou rekonstrukci ojedinělého raně barokního objektu se zřetelem k významné roli při rozvíjení historické identity sídla. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Břecštejn – zřícenina hradu, založeného na strmé slepencové skále v 1. polovině 15. století, písemně je poprvé připomínán v roce 1455 jako majetek Mikuláše Zilvara z Pilníkova. Fortifikačním typem je stavebně řazen mezi hrady slezského typu (hradní objekty tvoří jeden celek s obvodovou zdí). V polovině 16. století byl znám pod jménem Silberštejn. V 2. polovině 16. století po dokončení nové tvrze Kryštofem Zilvarem ve Vlčicích byl hrádek opuštěn a v 17. století je označován již jako pustý. Ves v podhradí – Hrádeček založili v 2. polovině 17. století Schwarzenberkové, tehdejší vlastníci panství. Ke stavbě budov byl používán materiál z hradu, tehdy již zříceniny. Do dnešních dní jsou zachovány obvodní zdi, části budov a sklepy. Celý hradní areál od roku 2005 konzervuje a stavebně zabezpečuje obec Vlčice, Klub rodu Zilvarů a obecně prospěšná společnost Břecštejn. Zřícenina hradu je volně přístupná.
Trutnov (německy Trautenau) – okresní město v Královéhradeckém kraji, v severovýchodních Čechách. Město Trutnov leží v Krkonošském podhůří na řece Úpě. Žije zde téměř 31 tisíc obyvatel a má rozlohu 10 336 ha. Podle počtu obyvatel je 35. největším městem České republiky a podle katastrální rozlohy dokonce 13. největším. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Podle jedné verze založil město pán z Trautenbergu, podle jiné rytíř Trut, když svedli vítězný souboj se zde sídlícím drakem. Na paměť mýtické události se ve městě každoročně v květnu konají slavnosti draka, které pořádá občanské sdružení Trutnov - město draka. V místech dnešního Horního Starého Města byla založena osada Úpa, která byla patrně kvůli opakujícím se povodním přesunuta do míst dnešního Trutnova. Pro přesnost je dobré poznamenat, že jiná obec s původním názvem Grose Aupe (Velká Úpa) byla rozdělena na dnešní dvě části Pec pod Sněžkou 1 a Velká Úpa (Pec p/S 2). První písemná zmínka o Trutnově je z roku 1260, Úpa získala práva tržní, práva vykonávat nižší soudnictví a právo vařit pivo. Název města pochází z německého truten ouwe – utěšená niva, podle pověsti bylo nazváno po rytíři Trutovi. Roku 1421 byl Trutnov dobyt husitským vojskem. V roce 1582 zde vznikl měšťanský pivovar, který byl majetkem 149 pravovárečných domů. V 16. století byly zbudovány kamenné hradby. Roku 1642 byl Trutnov dobyt švédským vojskem. Roku 1745 byl Trutnov postižen požárem a 27. května 1861 opět. Roku 1866 zde došlo k bitvě mezi rakouskými a pruskými vojsky, jediné pro Rakousko vítězné v celé válce. V noci z 29. na 30. července 1897 byl Trutnov silně zasažen povodní.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení