Z Nové Paky na sopku Hřídelecká Hůra

Attachments:
Download this file (propozice Hřídelecká hůra.doc)Propozice

Pěší výlet s dopravou vlakem dne 30.5.2015
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Při túře se budeme většinou pohybovat mimo civilizaci a je tedy nutné vzít si sebou jídlo a dostatek tekutin.
Je dobré mít s sebou mapu KČT č. 23 „Podkrkonoší“.
Hřídelecká hůra --- zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/hridelecka_hura

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2015 oblasti KČT Pardubický kraj.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni na základě smlouvy s ČOV!
Propozice
Ráno odjezd vlakem v 7,00 z nádraží v Pardubicích (90 km) přes Starou Paku, odtud autobusem 8,40 do Nové Paky (Jízdné IREDO 80 Kč, příjezd 8,48). Z autobusového nádraží půjdeme po zelené a modré značce (3,0 km) na jižní rozcestí Studénka a dále do vesničky Hřídelec na sopku Hřídelecká Hůra (6,8 km). Po prohlídce sopky se vrátíme zpět do Hřídelce a budeme pokračovat po červené značce přes tvrz Mokřice (11,8 km) a Stavský kostelíček (12,9 km) do Stavu a dále bez značek přes Kumburský Újezd (16,7 km) do Nové Paky celkem 21 km. Odjezd autobusu do Staré Paky v 17,10, ze Staré Paky v 17,27 vlakem do Pardubic s příjezdem v 19,00 (Jízdné IREDO 80 Kč).

Hezké zážitky přeje Zdeněk Pražák.
Lázně Bohdaneč 16 3. 2015

Zajímavosti na trasách
Hřídelecká Hůra je přírodní památka, kterou najdeme u vrcholku kopce Malá Horka ( 398 m.n.m.). Kopec se zvedá u východního okraje obce Hřídelec. Přírodní památka Hřídelecká hůra je známá především jako bohaté naleziště minerálů. V těchto místech je možné najít amfibolit, dolomit, kalcit, olivín a aragonit. Zdejší minerály jsou označeny jako nejdokonalejší z minerálů, které se nacházejí na našem území. Vrchol kopce Malá Horka tvoří čedičová homole. PP byla vyhlášena v roce 1980 a její rozloha je 2,11 hektarů. Hůra je zbytek sopky z třetihor a je tvořena neovulkanitovým tělesem z nefelinického bazanitu. I přes to že tu probíhala těžba, zachoval si vrchol kopce kuželovitý tvar. V této oblasti se těžil čedič, při jeho těžbě se v kopci vytvořila řada dutin a komor, které mohou připomínat pseudokrasové jeskyně. V těchto prostorách našel místo pro své přezimování netopýr černý.

Tvrz Mokřice - na konci zalesněného hřbetu nedaleko Lužan nad potokem Studénka stávalo ve 14. století příkopem oddělené tvrziště Mokřice. Dodnes zde můžeme nalézt zbytky valů, valů příkopů a akropole. Zdivo z bylo rozvezeno na stavbu císařské silnice v roce 1813. Při sázení stromků v roce 1936 byl zde nalezen hrnec s českými denáry z 12. století, které jsou k prohlédnutí v Jičínském muzeu.

Stavský kostelíček - gotický kostelík sv. Petra a Pavla z počátku 15. století, zvaný Stavský je pozůstatkem středověké vesnice Újezd. Později byl ještě několikrát upravován. Je to pěkná jednolodní stavba s pětibokým presbytářem a gotickými okny s kružbami. Uvnitř se dochoval mramorový figurální epitaf s reliéfem dětí pánů z Donína z 2. poloviny 16. století a s vynechaným místem pro nápis. Podle pověsti byl kostelík vystavěn v místech, kde se děti – Petra a Pavlínku – podařilo najít den poté, co se ztratily ze stavské tvrze.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení