Jarní pohlazení

Attachments:
Download this file (15007_Jarní pohlazení.doc)Propozice

Cykloturistická akce v neděli 22. března v sobotu 21.března 2015
Akci připravil a vede: Vacek Bohuslav s kvalifikací vedoucí turistiky
Odjezd vlakem z nádraží ČD do Chocně v 8.46 (9.22) , sraz 8.30 hodin.
Popis trasy: Kostelec nad Orlicí – Častolovice – Borohrádek – Veliny – Holice – Ředice – Sezemice, cca 60 km, mapa Shocart č. 129.

Údaje o trase: Délka do 60 km, náročnost 2 z 5, malé převýšení, pro všechny typy kol, zpevněný a dobře sjízdný povrch i za mokra. Akce, během které je nutno dodržovat „Kodex cyklisty“, je určena pro disciplinované cykloturisty.
Cyklistická přilba a povinné vybavení kol platí pro všechny účastníky akce. Každý účastník akce jede na vlastní nebezpečí. Osoby mladší 18 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu dospělé osoby.
Akce je zařazena do Kalendáře akcí 2015 oblasti KČT Pardubický kraj
Všichni účastníci, i nečlenové jsou úrazově pojištěni na akci samotné.
Zajímavosti na trase:

Město Kostelec nad Orlicí má výhodnou polohu, je na hlavním tahu silnice I/11 Praha-Ostrava, na železniční trati Praha - Hradec Králové - Letohrad - Hanušovice. Pro vodáky je zde řeka Divoká Orlice tekoucí od přehrady Pastviny u Žamberka k Hradci Králové. Město je vhodné k ubytování, pro poznávací výlety do blízké krajiny s letní turistikou a zimními horskými lyžařskými centry Deštné v OH, Říčky a Rokytnice v OH. Město působí milým dojmem na každého, kdo k nám zavítá.
Se svými částmi (Kostelecká Lhota, Koryta a Kozodry) má rozlohu kolem 35 km2 /katastrální výměra je 2 619 ha/. Leží v nadmořské výšce 290m n.m., s průměrnou roční teplotou 7,80C. Většina obytné zástavby je rozložena nad údolní nivou řeky Orlice.
Přesné datum založení Častolovic nelze z dostupných historických pramenů stanovit. Založení Častolovic zřejmě souvisí s kolonizační činností západočeských Půticů, i když pravděpodobně navázalo na existenci nějaké starší osady. Příslušníci tohoto starobylého šlechtického rodu nosili ve znaku tři modré kosmé pruhy ve stříbrném štítu, v klenotu měli stříbrné křídlo se stejnými pruhy jako ve štítu, přikrývadla modro-stříbrná. Ve 14. století měli někteří členové rodu na pečetích pruhy jen dva. Potvrzuje to skutečnost, že byli příslušníky velkého rozrodu Drslaviců, kolonizujících krajinu kolem Tiché a Divoké Orlice a mají společné znaky s pozdějšími pány z Dobrušky a Opočna, užívajících ve znaku dva (nebo i více) stříbrné kosmé pruhy v červeném štítu, a s pány z Potštejna, užívajících na stříbrném štítu tři pruhy červené. Jedna větev Drslaviců, která si oblíbila křestní jméno Půta, učinila z Častolovic své hlavní sídlo a jmenovala se proto pány z Častolovic. Zakladatelem rodu Drslaviců je Drslav, královský kastelán, purkrabí a popravce na hradu Plzni, honosící se erbem se čtyřmi stříbrnými pruhy v modrém poli. Podle některých pramenů někdy kolem roku 1280 založili páni z Častolovic (snad Procek syn Půty) z rodu Drslaviců, na blatech nedaleko dnešního zámku, nejspíše v místě zvaném Skalka (pravděpodobně na návrší u nynějšího kostela), gotickou tvrz či hrad, využívající ke své obraně mokřiny a vodní plochy ve svém okolí. Zatímco samotná tvrz nijak nevynikala, její majitelé se v pozdějších dobách významným způsobem zapsali do českých dějin. V 11. či 12. století měla již osada, dle některých, bohužel blíže nespecifikovaných historických pramenů, vlastní kostel a faru. Ve 13. až 14.století bylo zalidněno i široké okolí obce - Rychnov, Potštejn a Žamberk. Roku 1312 je připomínán Půta syn Prockův, u kterého lze předpokládat, že ves Častolovice měl ve svém držení.

Město leží v údolí Tiché Orlice, na okraji Třebechovické tabule, asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Rozsáhlé borové lesy v okolí mají příznivý vliv na klima, a proto bylo místo již v minulosti vyhledávaným letoviskem. Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku, který roku 1308 spolu se Ctiborem z Uherska porazil mezi Opočnem a Turovem vojska Fridricha Habsburského. První zmínka o panství Borohrádek, patřilo tehdy k Potštejnu, je z roku 1342. Tehdy tvrz, městečko a 15 vesnic získala po dlouhých sporech Eliška, vdova po Mikuláši z Potštejna, který zahynul při dobytí Potštejna markrabětem Karlem roku 1339. Je zajímavé, že tvrz se v různých pramenech nazývá také Hrádek, Bor, Boruhrádek nebo Bolehrádek. V Kronice české Přibíka z Radenína nacházíme jméno Bohuslava z Boru v roce 1289. Nabízí se domněnka, že může jít o pána z Borohrádku. Ovšem bližší určení, které by nás opravňovalo k tomuto tvrzení, ve vzpomínané kronice chybí. Tvrz často střídala majitele. Roku 1582 koupil panství Kryštof Betengel starší z Neunperka, který roku 1587 přikoupil Rychnov a na dlouhá léta obě panství spojil. Betengelové původní tvrz zcela přebudovali na dva samostatné objekty, panský dům a hospodářskou část. Po požáru v roce 1811 byl v letech 1916 - 1920 vystavěn empírový zámeček, který sloužil pro občasné ubytování majitelů a úřední účely. Dnes je zámek využit pro sociální účely jako domov důchodců. Nedaleko zámku nalezneme raně barokní kostel sv. Michaela Archanděla, postavený v letech 1669 - 1673. Kostel má cennou freskovou výzdobu a barokní a rokokové zařízení. Na oltáři českých patronů byl gotický deskový obraz Panny Marie z roku 1440. Na jeho místě se nachází kopie, neboť originál byl ukraden. Naproti kostelu se nachází starobylá fara a sousoší nejsvětější trojice. Na náměstí se nachází sousoší Panny Marie v roce 1999 zrestaurované. Město svou polohou je předurčeno k uklidňujícím procházkám v přilehlých borových či smíšených lesích. Západní část příměstských lesů má charakter rekreačního lesa s udržovanými stezkami, odpočívadly s bohatě různorodým lesním porostem. V podzimním období se lesní lokality stávají rájem houbařů. Protékající řeka Tichá Orlice poskytuje velké množství malebných zákoutí. Přírodní koupaliště "Splav" poskytne v horkých letních dnech příjemné osvěžení. Řeka poskytuje bohaté vyžití rybářům, vodákům i znalcům přírody. Uvedená lokalita je součástí přírodního parku "Orlice" a je zde možné zhlédnout lužní lesy "Kuchyňka" se vzácnou květenou, vodní tůň ve starém rameni Orlice vyhlášené již v roce 1948 k ochraně vzácné květeny. Při silnici k městské části Šachov je památní letní dub s obvodem kmene 620 cm.

Aktivně a příjemně strávený nedělní den všem cyklistům přeje
Tento rok jezdíme na pocit.

Bohouš Vacek – tel. 724 913 219
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení