Krajem Aloise Jiráska

Attachments:
Download this file (Krajem Aloise Jiráska3.doc)Propozice

Turistická pěší akce s dopravou vlakem dne 7.6.2014
Vedoucí: Martin Macoun
Odjezd v 7,30h s přestupem v Hradci Králové v 8,04h,Starkoči v 8,42h. Příjezd do Hronova v 9,10h.
Sraz na nádraží v 7h.
Skalákova studánka --- zdroj: www.krasnecesko.cz

Po příjezdu půjdeme z vlakového nádraží na náměstí, kde je možná prohlídka rodného domu Aloise Jiráska, divadla a možno se i občerstvit.
Z náměstí budeme pokračovat Čapkovou ulicí a zhruba po 70m narazíme na zelenou značku a po ní půjdeme 1,9km k rozcestníku Nad Zbečníkem. Z rozcestí budeme pokračovat 3,1km po modré do Maternice. Cestou půjdeme kolem pěchotního srubu T-S5. Nesmíme vynechat ani zastávku u zázračné Skalákovy studánky. Jde o krásné poutní místo.
Z Maternice budeme pokračovat stále po modré 1,2km až k rozcestí Na Chlívci. Cestou můžeme navštívit i další pěchotní srub T-S 19 Turov.
Z rozcestí Na Chlívci půjdeme po zelené 2,6km k rozcestníku Pustiny. Z Pustin 3,5km po modré k rozcestníku U Vysokého kamene.Cestou navštívíme Turov. Z vysokého kamene 4,5km k rozcestníku U osady Skály. Od něj navštívíme osadu Skály,kde si prohlédneme hrad i zámek Skály. Zámek Skály(Bishofen) slouží dnes jako penzion. Můžeme se zde občerstvit.
Po občerstvení a odpočinku budeme pokračovat po lyžařské modré cestě 2,6km k rozcestníku Nad Kamencem a z rozcestí se dáme vpravo po zelené a po 1,6km dojdeme do Teplic nad Metují. Zde podle času zajdeme buď na občerstvení,nebo rovnou na vlak.

Celkem ujdeme 21km.

Možnosti občerstvení: Hronov, Zámek Skály, Teplice nad Metují

Odjezd zpět:Z Teplic nad Metují v 16,31h s přestupem ve Starkoči v 17,21h a v Hradci Králové v 18,03. Příjezd do Pardubic v 18,30h.

Zajímavosti na cestě:
1.Hronov
a)Rodný dům Aloise Jiráska: V domě prožil Jirásek dětství, vracel se sem v době studií, napsal zde Skaláky. K domu patří sad, dnešní park, v něm minerální prameny Hronovka a Regnerka. Jde o sirné pramny a síra v nich zbarvovala okolí. Jiráskův otec zde vykopal studnu, vedle postavil kůlnu a v ní zapustil do země dve vany. Lidé se sem chodili koupat, protože voda měla léčivé účinky. Další majitel lázně zvelebil. Časem se studna rozpadla a lázně zanikly. Za 2sv. války městská zpráva prameny obnovila. Rodiče Jiráska museli dům opustit a dožili v domě Jiráskovy matky. Při oslavě 70 narozenin Jiráska město domek koupilo a 1955 - 1957 byl rekonstuován. Za domkem socha Jiráska od sochaře Malejovského.
b)Zvonice z šindelovou střechou - z roku 1610
c)Kostel všech svatých - z roku 1359. Za 30leté války zničen,zůstalo jen kněžiště. Na počátku 18. století při přestavbě byla prodloužena loď a kněžiště dostalo barokní okna. Roku 1968 odhaleno původní gotické okno. za kostelem starý hřibitov. V něm se pohřbívalo jen do r.1899.Od r.1900 pohřby na novém hřbitově za farou.Roku 1920 zde byla uložena do rodinného hrobu urna s popelem A.Jiráska.
d)Kalinův dům - původní roubenka skladatele J.K.Knahla.
e)Divadlo - V něm každoročně Jiráskův Hronov-přehlídka amatérských souborů
f)Jiráskovo muzeum - součástí divadla.Věnované Jiráskovi.Čapkovi,Hostovskému a hronovským krojům. Vlevo od divadla sál Josefa Čapka - v něm infocentrum.

2.Turov = Blaník Jiráskova kraje
Kopec v jižní části Jestřebích hor.Na jeho úpatí vesnice Rokytník.Uvnitře kopce Svatováclavské vojsko,které je připraveno zakročit v dobách nejhorších.Původně výletní místo.Byla zde Jiráskova chat,volejbalové hřiště a lyžařský vlek.Dnes vše chátrá a je zarostlé

3.Skalákova studánka
V lese Maternice.Léčivá voda používaná v 19.století k léčbě cholery. jižně tzv.Zbečnické chleby- kameny ve tvaru chleba.Na okolních stromech a kamenech děkovné kříže a svaté obrázky.

4.Hrad Skály
Zřícenina hradu nad osadou Skály.na nejvyšším místě stál hradní palác s mohutnou válcovou věží.Na vrchol schodiště - odtud krásné výhledy. Postaven ve 14.st. Po roce 1513 přestal být obýván a chátral. Po bitvě na Bílé hoře se zde scházeli evangelíci v čele s biskupem Matoušem Ulickým.

5.Zámeček Skály(Bischofstein)
Dominantou osady Skály.Patrová budova s mansardovou střechou.Do patra vede dvouramenné schodiště s arkádou na toskánských sloupech.Naproti úřednická budova z roku 1841 zvaná Nový zámek. Jde o původní tvrz z roku 1582. Roku 1662 ji koupil královéhradecký biskup F.M.Sobek a přestavěl ji na zámek.Využíván jako letní sídlo kanovníků a biskupa. Roku 1825 upraven empírově. Roku 1950 zřízeno muzeum Aloise Jiráska, ale roku 1974 zaniklo a zámek přestavěn na podnikový rekreační areál. Dnes slouží jako penzion pro ubytování.Je zde i restaurace.

6.Teplice nad Metují
a)Horní zámek – postaven r.1599 v renesančním stylu.Dnes městský úřad.
b)Dolní zámek – postaven r.1664 v barokním stylu.
c)Barokní kostel sv.Vavřince – postaven r.1724 v místě svatyně.
d)Farní kostel panny Marie Ponocné – postaven v barokním stylu r.1754
Město vyhledávaným rekreačním střediskem se spoustou penzionů. Severozápadním směrem dojdeme ke zřícenině skalního hradu Střmen.
Přeji krásné počasí.
Výlet připravil a vede vedoucí Martin Macoun:604516040.
Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2014 oblasti KČT Pardubický kraj.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení