Z Anenské Studánky na Kozlovský kopec

Attachments:
Download this file (Propozice Z Anenské Studánky na Kozlovský kopec.doc)Propozice

Pěší výlet do okolí České Třebové s dopravou vlakem v sobotu 12. dubna 2014
Vedoucí: David Šebesta
Hlavním cílem našeho pěšího vlakového výletu bude Kozlovský kopec (601 m) nad Českou Třebovou, časté výletní místo zvláště obyvatel tohoto města. Na kopci stojí turistická Chata Maxe Švabinského, který zde v blízkém Kozlově

před 1. světovou válkou pobýval, a 56 m vysoká telekomunikační věž, sloužící rovněž jako rozhledna, s vyhlídkovou plošinou ve výši 33 m. Dále navštívíme bývalé lázně Anenská Studánka (nyní slouží pro potřeby sociální péče), půjdeme kolem rybníku Hvězda, přírodní rezervací s poněkud záhadným názvem Psí kuchyně, navštívíme poutní místo Hory u České Třebové a projdeme se i městem Česká Třebová.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2014 oblasti KČT Pardubický kraj.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV!

Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko (5. vydání 2013)
Odjezd: 7.41 z Pardubic hl. n. do Anenské Studánky (EC 73 Smetana, Česká Třebová příj. 8.17, dále osobní vlak odj. 8.29)
Sraz: 7.20 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné skupinové jízdenky)
Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou skupinovou jízdenku, pro cestu tam by nemělo přesáhnout 70 Kč, pro cestu zpět bude ještě nižší
Trasa: Vystoupíme společně na železniční zastávce Anenská Studánka (předpokládaný příjezd 8.44) a po Z po silnici podél kapličky s pramenem dojdeme do centra obce (1,5 km). Za stoupání po souběhu s Č projdeme obcí, poté ze silnice odbočíme doleva, překřížíme zalesněné údolíčko Lukovského potoka a polní cestou za mírného klesání dojdeme k silnici I/43. Po ní půjdeme cca 150 m doprava a poté odbočíme doleva po okresní silničce stále po Z a podél rybníku Hvězda dojdeme na železniční zastávku Semanín (+6,5 km). Pokračujeme ještě cca 300 m po silnici v přímém směru po souběhu Z a M a po obou těchto TZ odbočíme ze silnice v její zatáčce v přímém směru doleva. Cesta se poté stočí ještě více doleva a my dojdeme až ke hranici přírodní rezervace Psí kuchyně (+2 km, celkem 10 km). Zde se oddělí M doleva a my po Z pokračujeme po obvodu zmíněné přírodní rezervace s postupným stáčením se doprava. Projdeme podél turistického přístřešku, kde bude možnost spočinout a posvačit, a pokračujeme po cestě až k prudkému ohybu doprava, kde se připojí Ž. Po dalších cca 200 m po lesní silničce se připojí ještě Č a cesta se lomí zpět doleva (+3,5 km). Po souběhu všech tří TZ dojdeme k silnici a po cca 50 m vlevo pokračujeme v původním směru až k rozcestí na Kozlovském kopci (+3 km, celkem 16,5 km). Zde odbočíme cca 250 m doprava a po Č dojdeme k turistické Chatě Maxe Švabinského a rozhledně. Po občerstvení a případném pokochání (zda nás na rozhlednu pustí, záleží na našem počtu a včasnosti přihlášek) se vrátíme cca 250 m zpět na předchozí rozcestí a po M (+2 km) a po Z (+0,5 km) dojdeme k poutnímu místu Hory, kde je další možnost občerstvení. Poté sejdeme stále po Z kolem městského parku Javorka do České Třebové a dojdeme k železniční stanici (+2 km, celkem 21,5 km). Poutní místo Hory lze po Č vynechat, čímž by se trasa zkrátila o 1,5 km.
Pozn.: Výlet je možno jít i ze Semanína (odjezd z České Třebové 9.07, příjezd 9.13), čímž by se trasa zkrátila o dalších 8 km. Výlet tak lze bez jakýchkoliv problémů zkrátit na 12 km.
V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.
Odjezd domů: 15.05, 15.11, 15.41, 16.05, 16.11, 16.41, 17.05, 17.11, 17.41, 18.05, 18.11, 18.41 (doba jízdy cca 40 min)
Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje
David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
27. března 2014

Zajímavosti po trase:

Anenská Studánka – již v roce 1292 je připomínaná pod názvem Kunžvald. Dnešní název navazuje na tradici místa jako lázeňského střediska. Budovy bývalých očistných lázní jsou využívány pro účely sociální péče. Nad pramenem prosté železnaté podzemní vody stojí kaplička, větší kaple Panny Marie Pomocné je datována na portále rokem 1756, uvnitř sousoší Panny Marie s Ježíškem z roku 1738 a na hlavním oltáři v rokokovém rámci obraz od J. Umlaufa. Hlavní pouť se zde koná v první neděli po 26. červenci (sv. Anna). Kostel sv. Vavřince ve vsi je z roku 1907 se soudobým zařízením, socha madony s dítětem pochází z počátku 16. století. U kostela se nachází kamenný krucifix. Ve štítě dvora naproti kostelu je nika se sochou sv. Floriána.
Třebovické sedlo (438 m) – nejnižší místo hlavního evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem (Labe-Dunaj), široké 600-700 m. Překonávala ho železniční trať Olomouc-Praha 512 m dlouhým tunelem. V opačném směru vedla společně s železniční tratí na Moravskou Třebovou a Prostějov. Po přestavbě pro traťovou rychlost 130 km/hod, zahájené v roce 2004, jsou obě tratě nahrazeny 8 m hlubokým vyztuženým zářezem, překrytým podle požadavků ochránců přírody v délce 80 m deskou s nadsypáním zeminy do okolní úrovně. Tento biokoridor umožní přirozený pohyb drobných živočichů, např. mravenců. Ostatní části původních staveb byly sneseny a odpadlo vedení tratí po dvou rozdílných tělesech v délce téměř 6 km. Uvažovaná trasa průplavu Labe-Odra-Dunaj by měla překonávat rozvodí mezi obcemi Ostrov a Horní Dobrouč. Sedlem se šířila teplomilná rostlinstva Panonské nížiny do Čech.
Královec – osada patřila k Opatovu (založena v 18. století), zanikla po roce 1945. Opuštěná kaple byla zbořena v roce 2008.
Psí Kuchyně – přírodní památka (35,64 ha, vyhlášena v roce 1994), přírodní zajímavé a botanicky vzácné lokality starých bučin se vzácnou květenou a významnou zvířenou (obojživelníci, ptáci).
Kozlovský kopec – na kopci (601 m) stojí turistická Chata Maxe Švabinského z roku 1933, dnes penzion s možností občerstvení. Od roku 2001 slouží jako rozhledna 56 m vysoká telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 m. Pěkný výhled na Orlické hory, Podorličí, Králický Sněžník, Jeseníky, Žďárské vrchy, Železné hory a Českomoravskou vrchovinu. Ve správě odboru KČT z České Třebové. Dobrý terén pro lyžařskou turistiku.
Hory u České Třebové – poutní místo a lázně. Empírová kaple Panny Marie Pomocné je z roku 1811, dostavěná byla v roce 1839, opravená v roce 1996. Je umístěna nad pramenem kvalitní vody. Hlavní poutě se zde konají 31.5. a 7.10.. Obnovena byla restaurace se sálem, místo pobytu Boženy Němcové v roce 1851. V okolí se nachází sousoší Nejsvětější Trojice, dále četné rekreační chaty. S městským parkem Javorka v České Třebové je spojuje okružní vyhlídková, žlutě značená cesta „Liščí stopou“. Bývá zde také start a cíl závodních běžeckých lyžařských tratí.
Česká Třebová – je největším městem oblasti (16 360 obyvatel), od roku 1995 městská památková zóna, významný železniční uzel. Staré osídlení je prokázáno existencí pozdně románské rotundy sv. Kateřiny z 1. poloviny 13. století – jediná dochovaná rotunda ve východních Čechách. Na kraji bývalého hřbitova stojí drobná zděná zvonice s dřevěným patrem, druhotně upravená na bránu. Rotunda byla středem původní vsi založené pravděpodobně litomyšlským klášterem. Za Přemysla Otakara II. vzniklo na protějším levém břehu Třebovky město s pravidelným půdorysem. Až do konce 18. století zde převládala dřevěná zástavba. Nebývalý rozvoj a modernizace města byly spojeny s výstavbou železniční trati Olomouc – Praha (1845) a odbočky do Brna (1849). Stará radnice je původně renesanční z poloviny 16. století. Nad vchodem je umístěna deska se znakem Bohdaneckých z Hodkova. Byla často přestavována. Městské muzeum pracuje se sbírkami z historie města a místních cechů, má železniční oddělení a oddělení národopisu. Klasicistní děkanský kostel sv. Jakuba Většího s interiérem vysoké umělecké hodnoty pochází z let 1794-1801 podle plánů J. Hardtmutha. Před ním stojí sochy sv. Kateřiny (1717), Barbory (1799), Jana Nepomuckého (1712) a Kalvárie (1801). Pozdně barokní budova děkanství pochází z roku 1786. Na náměstí stojí mariánský sloup z roku 1706, moderní kašna a v budově radnice slouží návštěvníkům infocentrum. Zde získáte zdarma mj. tištěného průvodce neznačeným okruhem po městě, zahrnujícím všechny pamětihodnosti (asi 2 km). Z novější výstavby stojí za zmínku budova gymnázia z roku 1912 nebo moderní školní budovy na Farářství vybudované mj. přispěním rodáka G. Habrmana, ministra sociální péče první republiky. Nad místní částí Parník se nachází sportovní areál včetně lyžařské sjezdovky a parkoviště. V městském parku Javorka, založeném v roce 1885, se nachází bronzový reliéf Mistra Jana Husa a dále socha Šárky od Q. Kociána. Prameny Vrbovka a Javorka zdobí sochy prof. Drahoňovského. Rodiště humanistického básníka Jana Chorina (zemřel 1606), lidového spisovatele a buditele Jana Hýbla (1786-1834) zv. třebovský Kacafírek a filozofa a buditele Františka Matouše Klácela (1808-82).

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení