Za rytíři do Českého Dubu

Attachments:
Download this file (Za rytíři do Českého Dubu.doc)Propozice
Autokarový výlet v sobotu 13.10.2018
Vedoucí: Ivana Jehličková, 723 780 650, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Odjezd v 7.00 h od zimního stadionu po trase: Hořice, Jičín, Turnov, Hodkovice nad Mohelkou, Osečná, Hamr na Jezeře
Placení: ve středu 3.10. v době mezi 15. – 16. hod. v ED na Pernšt. nám. 
Čertova zeď --- zdroj: https://www.turistika.cz/mista/certova-zed/foto?id=29908

Placení: ve středu 3.10. v době mezi 15. – 16. hod. v ED na Pernštýnském náměstí. 

Potřebná mapa: KČT 1:50 000 č.15

Ceny:  děti TKSP 130 , dospělí TKSP 200 , nečlenové 250

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, odbor Synthesia Pardubice plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842

Trasa: Trasu začneme v krásné rekreační obci Hamr na Jezeře. Projdeme po Z zn. kolem jezera až k roz. Hamerské jezero. Pokračujeme po Č zn. k roz. Děvín odbočka. Zde je možno odbočit k rozsáhlé zřícenině  hradu Děvín (tam a zpět 1 km). Pokračujeme po Č zn. až k roz. Podvrší, kde je možné odbočit vlevo ulicí Lázeňskou do malých a příjemných lázní Kundratice (tam a zpět 1 km) nebo pokračovat ulicí Lázeňskou a odbočit vpravo ulicí Českolipskou. Obě trasy vedou na náměstí v městečku Osečná. Z náměstí lze odbočit po Č zn. k romantickému místu – pramen Ploučnice (tam a zpět 2,5 km) nebo na zpáteční cestě na roz. Jenišovický mlýn odbočit vlevo a pokračovat po NS K pramenům, která končí rovněž na náměstí v Osečné. (celý okruh 4 km). Na náměstí v Osečné je možné trasu ukončit.

(celkem 8 km + odbočky) 

Z Osečné pokračujeme po Ž zn. k roz. Pod čertovou zdí, kde můžeme odbočit vpravo po M zn. k přírodní památce Čertova zeď (tam a zpět 1,5 km). Po návratu pokračujeme po Ž zn. do Českého Dubu.

( Celkem 16 km + odbočky)

Zajímavosti na trase

Hamr na Jezeře: obec je poprvé připomínána roku 1322 jako městečko s hamrem na zpracování železné rudy z nedalekých dolů. Okolí bylo poškozeno po roce 1945 těžbou uranu. Po roce 1990 došlo k útlumu těžby. Hamerské jezero, které bylo vráceno do majetku obce v roce 2004, je přírodním koupalištěm s jednou z nejkrásnějších pláží v ČR dlouhou téměř 400 metrů.

 

Hrad Děvín: jde o rozsáhlou zříceninu hradu založeného před rokem 1250 Markvartici. Zachovalo se poměrně dosti zdiva, sklepy a hradní studna. Vstup do horního hradu byl možný pouze branou ve věži z níže položeného předhradí. Toto rozsáhlé prostranství tvaru trojúhelníka, jehož jednu stranu tvořil palác s věží, bylo opět z obou dalších stran opevněno hradbami nad svahem. 

 

Lázně Kundratice: jsou jedny z nejstarších lázní v České republice. K léčbě pohybového ústrojí se využívá mimo ostatních procedur i tradiční přírodní léčivý zdroj, sirnoželezitá slatina. Lázeňské kúry pomáhají pacientům při onemocnění páteře, svalů a šlach, cukrovky, revmatickou artritidou nebo Bechtěrevovou chorobou.

Prameny řeky Ploučnice: vyvěrají na dně malé tůňky a vydatnost těchto pramínků neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Proto je Ploučnice až po Benešov nad Ploučnicí celoročně splavná. Toto prameniště je označováno jako jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Zdá se neuvěřitelné, že o pouhých 200 m dál už voda z těchto pramenů dokázala pohánět Jenišovický mlýn.

Čertova zeď: je to přírodní památka, která patří k jedné z nejcennějších geologických lokalit v Čechách. Zatímco v minulosti se jednalo opravdu o souvislou 12 kilometrů dlouhou čedičovou žílu, dodnes zůstalo zachováno pouze torzo. Dnes je předmětem ochrany ve vyznačené části Čertovy zdi nejvýznamnější pozůstatek zdi, masivní blok zvaný Čertův stolec (délka 12 m, výška až 6 m).  Patří sem i o dalších 350 m jihozápadním směrem vzdálený balvan Čertova hlava, 

 

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu: nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.

Komenda johanitů v Českém Dubu existovala před rokem 1260 a zanikla v roce 1425. Až do 90. let 20. století se nevědělo, co se z komendy dochovalo (resp. se předpokládalo, že se nezachovalo nic), až v roce 1991 došlo k odkrytí  dodnes dochovaného malého sálu, velkého sálu a kaple Jana Křtitele. Dnes tento soubor představuje velmi dobrou ukázku pozdně románského a gotického stavitelství v Česku.

Pozn. - řád maltézských rytířů  je jedním z velkých mezinárodních rytířských duchovních řádů, který vznikl v 11. století na území křesťanského Jeruzalémského království ve Svaté zemi jako Řád rytířů svatého Jana v Jeruzalémě neboli Řád johanitů.

Hezké zážitky přeje    Ivana Jehličková   mobil 723 780 650    e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení