Premiérová Perníková šlapka

Výlet: cykloakce v neděli 8. dubna 2012.
Vedoucí: Bohuslav Vacek
Odjezd: ve 13.00 hodin z parkoviště za zimním stadiónem, sraz ve 12.45 hodin.

Popis trasy:

Černá za Bory – Mnětice – Tuněchody – Vestec — Ptačí ostrovy -  Chrudim – Sobětuchy – Bylany – Markovice – Medlešice – Blato – Starý Máteřov – Pardubice, asi 50 km.

(Údaje o trase: Délka do 50 km, náročnost 2 z 5, malé převýšení, pro všechny typy kol, zpevněný a dobře sjízdný povrch i za mokra. Akce, během které  je nutno  dodržovat „Kodex cyklisty“, je určena pro disciplinované cykloturisty.

Centrum města bylo vyhlášeno jako Městská památková zóna Chrudim v roce 1990. Jedná se o jednu z nejkvalitnějších a největších památkových zón ve východních Čechách. Má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou výstavbou ze starými hradbami.Historické jádro si zachovalo  funkci městského centra.

Když se Chrudim objevila poprvé v písemných pramenech, mělo její území již několik tisíc let osídlení. Archeologické výzkumy dokládají, že na návrší zvaném Pumberky  lidé postavili opevněné sídliště. Velmi hustě bylo území budoucích města osídleno v období lužické kultury. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové od pátého století př.n.l. do přelomu letopočtu. Chrudim za jejich pobytu zřejmě patřila k zázemí velkého oppida ležícího na území osady Hradiště u Českých Lhotic. Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. a 8. stol. Slované. Nad řekou Chrudimkou vzniká patrně v 9. stol. hradiště jako jedno z center správy raného českého státu. První spolehlivě písemná zmínka  o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy tu měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I.Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých  dějinách bylo založení královského města Přemyslem Otakarem II. Od roku 1307 patřila Chrudim k věnným městům, jenž sloužila  manželkám českých panovníků jako zdroj příjmů.

Plánované zastávky:

Bývalý Polívkův mlýn – rodný dům Josefa Ressela – Stará radnice – sloup Proměnění  Páně – kostel Nanebevzetí Panny Marie – Kapucínský klášter a kostel sv. Josefa – Mydlářovský dům – klášterní zahrady – Muzeum baroka  a další památky.

Plánované zastávky: Chrudim, Medlešice a další po dohodě s účastníky akce.

 


Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2012 oblasti KČT Pardubický kraj.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV.

 Aktivně a příjemně strávené nedělní odpoledne všem přeje

 Bohouš Vacek – tel. 728 084 999
                                                                                                      email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení