Teplickoadršpašské skály

Attachments:
Download this file (adršpach.doc)Propozice
Pěší výlet s dopravou vlakem dne 16.7.2016
Vedoucí: Zdeněk Pražák 
Při tůře se budeme většinou pohybovat mimo civilizaci a je tedy nutné vzít si sebou jídlo a dostatek tekutin. 
Je dobré mít s sebou mapu KČT č. 26 Broumovsko, Góry Kamennie.
Skalní útvar "Starosta a starostová" ---zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starostaastarostov%C3%A1.JPG

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2016 oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce (nečlenové) až na akci samotné. 

Propozice

Ráno odjezd v 6,30 z nádraží v Pardubicích výlukovým autobusem do Jaroměře. Odtud pokračujeme vlakem s přestupem ve Starkoči a Teplicích nad Metují do Adršpachu s příjezdem v 8,45. Po vystoupení z vlaku se rozhodneme, zda se půjdeme podívat na vyhlídku na Křížovém vrchu (2 km) a poté půjdeme do Adršpašského skalního města – 3 km (vstupné 70 Kč dospělý, 35 Kč děti). Je možná i plavba po jezírku (50 Kč). Po prohlídce skalního města budeme pokračovat po žluté značce Vlčí roklí na rozcestí Pod sedmi schody (7,5 km) a dále po modré na rozcestí u bývalé osady Záboř (10 km). Odtud půjdeme po zelené na rozcestí Krápník, kde se napojíme na naučnou stezku Teplické skály, po které dojdeme k východu ze skal (13,5 km). Odtud pokračujeme na nádraží v Teplicích nad Metují (16 km). Odjezdy vlaků jsou v 16,31, 17,31, příjezd do Pardubic 18,29 nebo 19,33.

Zajímavosti na trase

Křížový vrch - Přírodní rezervace (původní název Rozsochatec, někdy nazývaná i Křížová cesta) je izolovaným pozůstatkem tabulové plošiny s několika skalními věžemi a pilíři. Celé skalní uskupení má podkovovitý tvar a střední část je snížená. Na vrcholu skal je umístěný železný kříž z roku 1857 na pískovcovém podstavci s plastikami svaté Anny, Josefa a Jana Nepomuckého. Do skal formou basreliéfu je zasazená litinová křížová cesta, která je částečně polychromovaná a byla vytvořena v 17. století. Z vrcholu Křížového vrchu jsou pěkné výhledy na Skalní město Adršpach a Krkonoše

Adršpašské skalní město - Turistický okruh je veden po zelené značce a je dlouhý cca 4 km. Na prohlídku je třeba si vyhradit min. 2 hodiny. Od pokladny jdeme po zelené značce. Cestou míjíme mnoho krásných skalních útvarů s nejrůznějšími názvy jako např. Džbán, Homole cukru. Procházíme dál turisticky značenou cestou až se dostanete k místu, ze kterého je vidět nejvyšší skalní útvar v Adršpachu. Skála se jmenuje Milenci a je vysoká 103 m. Turistická trasa pokračuje za mostkem a po cestě se dostanete až ke Gotické bráně, kterou procházíte mezi skalami. Po dřevěných lávkách dojdete až na Sloní náměstí. Odtud se vydáte po zeleně značené turistické cestě až ke Krakonošovu zubu. Hned vedle stojí Čertův most a od něj už je to jen cca 400 m k Malému vodopádu. Od Malého vodopádu začíná turistická trasa, která je značená žlutě. Po ní se tedy dostanete po schodech k Velkému vodopádu a dál ke Skalnímu jezírku

Skalnatá Vlčí rokle, kterou prochází žlutá turistická značka, patří mezi nejcennější území národní přírodní rezervace se zachovalými bezlesými rašeliništi. Charakteristické jsou zde chladné inverzní polohy s dlouhodobou sněhovou pokrývkou.

Teplické skalní město se nachází asi 15 km severozápadně od Police nad Metují v blízkosti Teplic nad Metují. Od Adršpašských skal s kterými vytváří souvislou plošinu jsou Teplické skály odděleny 7 km dlouhým kaňonem Vlčí rokle. Najdeme zde až 70 metrů vysoké skalní stěny a věže (Chrámové a Martinské stěny), sevřená skalní náměstí (Velké a Malé chrámové náměstí), puklinové jeskyně a úzké soutěsky, ve kterých leží sníh až do začátku léta (Sibiř).

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení