Přes Černou Studnici

Attachments:
Download this file (Propozice Přes Černou Studnici.doc)Propozice
Pěší výlet do Jizerských hor s dopravou vlakem v sobotu 18. 6. 2016
Vedoucí: David Šebesta
Odjezd: 6.50 z Pardubic hl. n. do Smržovky (příj. 9.41); sraz v 6:30.
Pozor: Mezi HK a Jaroměří je až do 2.8. výluka a výlukový autobus z Pardubic vyjíždí v 6:50 (ne v 7:02) a nestaví v Rosicích n/L ani v HK.
Černá Studnice --- zdroj: vedoucí výletu

 

Odjezd: 6.50 z Pardubic hl. n. (Jaroměř 7.42, Železný Brod 9.01, Tanvald 9.29) do Smržovky (příj. 9.41)

Pozor: Mezi HK a Jaroměří je až do 2.8.2016 výluka a jezdí zde výlukový autobus z Pardubic, který nestaví v Rosicích n/L ani HK a vyjíždí v 6.50, nikoliv v 7.02, jak je psáno v jízdním řádu! Totéž platí pro cestu zpět opět v úseku Jaroměř - Pardubice! 

Sraz: 6.30 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné jízdenky)

Hlavním cílem našeho pěšího výletu veřejnou dopravou bude rozhledna a chata na Černé Studnici (německy Schwarzbrunnberg), nejvyšším vrcholu Černostudničního hřbetu (869 m). Černostudniční hřbet tvoří nejjižnější, relativně samostatnou, část Jizerských hor a je charakteristický, stejně jako celé Jizerské hory, velkým množstvím žulových skal, skalek, balvanů, bloků i drobných lomů na stavební kámen. Rozhledna s chatou zde stojí od roku 1905, chata byla poté několikrát přestavována. V nedaleké Krásné, přes níž také půjdeme, měl své sídlo Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), lidový lékař a léčitel, zvaný Faust Jizerských hor, k němž se váže velká řada místních lidových pověstí, podle nichž měl smlouvu s ďáblem, z níž se mu však podařilo vyvázat díky tomu, že své nadpřirozené schopnosti využíval k léčení druhých. Byl rovněž významným mecenášem a nechal zde postavit mj. kostel, faru, školu či své sídlo nazývané Burk. Měl vlastnit kouzelný plášť, díky němuž létal za svými pacienty. Asi ne náhodou slovo „Kittel“ v němčině znamená „plášť“. Projdeme si naučnou stezku věnovanou této zajímavé postavě. Po celý den by nás měly provázet nádherné výhledy na Jizerské hory, Krkonoše, Ještědský hřbet, Český ráj a Podkrkonoší. Na závěr sejdeme do údolí Jizery a do města Železný Brod. Celkem ujdeme 19 km. Trasa je opravdu za pěkné viditelnosti velmi fotogenická. 

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2016 TKSP a oblasti KČT Pardubický kraj.

Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce (nečlenové) až na akci samotné. 

Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 20-21 Jizerské hory a Frýdlantsko (nejnovější je vydání z roku 2015)

 

Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by nemělo přesáhnout pro 1 osobu 200 Kč

Trasa: Vystoupíme společně v železniční stanici Smržovka (pravidelný příjezd 9.41) a od nádraží po M projdeme centrem Smržovky a vystoupáme po silničce kolem známé sáňkařské dráhy na rozcestí Berany na Černostudničním hřbetu (4 km). Zde přejdeme na Č a doprava po hřebenové cestě mezi žulovými skalkami dojdeme k vrcholové chatě a rozhledně na Černé Studnici (+1,5 km, celkem 5,5 km). Zde se občerstvíme, rozhlednu pochopitelně nevynecháme a po dostatečné pauze pokračujeme po Z (ve starších mapách je M) a sejdeme do osady Dolní Černá Studnice (+2 km). Odtud již pokračujeme stále po M a v celkem přímém směru souběžně s cyklotrasou 4247 za celkového mírného klesání přes osady Krásná, Jistebsko (+2,5 km) a Alšovice dojdeme na rozcestí u osady Dupanda (+3 km, celkem 13 km). Zde se stočíme doprava a sejdeme do osady Bzí (místní část Železného Brodu; +1,5 km). Odtud se stočíme opět doleva do původního směru a přes osadu Chlístov (opět místní část Železného Brodu) sejdeme do centra města (+ 3 km). Odtud je to již pouze závěrečný 1 km přes Jizeru a kolem autobusového nádraží na železniční stanici (celkem 19 km), kde výlet zakončíme. V Železném Brodě bude podle nálady možnost prohlédnout si pamětihodnosti města nebo se občerstvit.

V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.

Odjezd domů:

Železný Brod odj.      16:59     18.59

Pardubice hl.n. příj.     19.07     21.07

Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

25. dubna 2016

 

Zajímavosti po trase:

Smržovka – průmyslové město s 3580 obyvateli. Obec poprvé uváděna v roce 1568. Městečkem byla od roku 1868, městem je pak od roku 1913. Barokní kostel archanděla Michaela z let 1766-81 s cenným interiérem byl poškozen požárem v roce 1967. Dvě architektonicky hodnotná náměstí z 19. století. Na náměstí T.G. Masaryka se nachází Muzeum přírodovědy a Muzeum místní historie. Na železniční trati mezi Tanvaldem a Jabloncem nad Nisou byl postaven osmiobloukový železniční viadukt z roku 1894. Je dlouhý 123 m, široký 4,9 m a dosahuje výšky 23,5 m. V tzv. Jelením Koutě byla vybudována sáňkařská dráha, nad nádražím se nachází skála Vyhlídka (678 m) s hlubokými skalními hrnci. Nejhlubší z nich se nazývá Čertova studánka a váže se k němu několik místních pověstí.

Černá Studnice – nejvyšší vrchol (869 m) Černostudničního hřbetu s 26 m vysokou kamennou rozhlednou z roku 1905 a s turistickou chatou. Výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Ještěd, Český ráj a další oblasti. Na hřbetu se nacházejí četné vypreparované skalní útvary (např. Muchov aj.) z dvojslídné žuly. V lomu mezi blízkými osadami Horní a Dolní Černou Studnicí se tato láme jako tzv. tanvaldská žula (v lomu Nová Ves).

Krásná (dříve Šumburk) – poprvé uváděna v roce 1608. Obec proslavil „zázračný“ lidový léčitel J.J.A.E. Kittel (1704-83), zvaný Faust Jizerských hor. Na svůj náklad nechal v letech 1756-60 postavit kostel sv. Josefa. Zachován je cenný rokokový interiér, plastiky a „svaté schody“, chráněné kamenné sochy před kostelem a fara z 2. poloviny 18. století. Zachoval se i patrový roubený Kittelův dům s mansardovou střechou, zvaný Burk, (č.p. 10) pod kostelem. V současné době je silně poškozen a probíhá jeho rekonstrukce.

Jistebsko – zůstalo zde dochováno několik typických mačkáren skla (druket), tedy drobných technických staveb, které jsou pro Jablonecko charakteristické.

Bzí – poprvé uváděno v roce 1361. Raně barokní kostel Nejsvětější Trojice z let 1692-97 stojí na místě původního dřevěného kostelíku. Barokní fara z roku 1700. 

Chlístov – v obci, uváděné poprvé v roce 1543, je památkově chráněný kříž z roku 1822.

Železný Brod – město v údolí Jizery. Původně vsi Brod (doloženo 1352) a Brodec (doloženo 1392), asi od 15. století městečkem (doloženo 1501). Asi v polovině 17. století dostalo přívlastek „Že¬lezný“ podle těžby železné rudy. Až do 19. století byly v provozu železné hamry a hutě, po třicetileté válce město ovlivnil vývoj sklářství, vrcholící ve 20. století. V roce 1920 zde byla založena sklářská škola. Kostel sv. Ja¬kuba Většího, původně dřevěný, dnešní zděná barokní stavba pochází z let 1643 - 1762. Vedle kostela stojí smírčí kříž. Na hřbitově se nachází kostnice z roku 1765 a dřevěná osmiboká stupňovitá zvonice z roku 1761 (obnovena po požáru v r. 2007). Areál je z centra města přístupný schodištěm. Barokní fara pochází z roku 1723. Kostel sv. Jana Nepomuckého „Na Poušti“ z roku 1769 stojí jižně nad městem. Až do počátku 20. století mělo město téměř výhradně dřevěnou zástavbu, na náměstí patrovou. Z ní zůstalo zachováno ně¬kolik domů. Pozoruhodná dřevěná radnice s věží se nedochovala. Modely dřevěných staveb nalezneme v Národopisném muzeu Horního Pojizeří. Za návštěvu dále stojí památková rezervace lidové architektury v Trávníkách s po¬znávacím okruhem a roubené stavení Běliště s národopisnou expozicí. Rodiště malíře Vlastimila Rady (1895 - 1962) a hudebního skladatele Vlastislava Antonína Viplera (1903-72). V okolí města se nacházejí velké břidlicové lomy.

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení